Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
pauel007 
Wys³any: 2014-11-23, 23:37   pytanie o wentylatory w gara¿u
0
UP DOWN

Posty: 53
Sk±d: polodnie
Witam, dosta³em dwa wentylatory , które ch³odzi³y radiator transformatora. Oba w IP 55, silniki siemens wg tabliczki niby 500obr/min., ¶rednica ³opat fi 45cm. Jeden posiada a'la skrzynkê sterownicz± (w ¶rodku transformator) z mo¿liwo¶ci± regulacji 4 tryby. Pytanie moje takie, jak móg³bym zastosowaæ je, jako wyci±g lub nawiew w pomieszczeniu (gara¿u) ok 20m2, czy te¿ 43m3. Dodam ,¿e nie ma to byæ profi lakiernia, jedynie jakie¶ minimalne polepszenie warunków przy lakierowaniu. Nie chcia³bym robiæ jaki¶ konstrukcji prototypowych. Prosi³bym o jakie¶ pomocne rady:). Z góry dziêki.

DSC_1245a.jpg
Plik ¶ci±gniêto 312 raz(y) 588.6 KB

 

KK 
Wys³any: 2014-11-24, 01:58   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Jaki¶ s³aby nawiew.
_________________

 
 

pauel007 
Wys³any: 2014-11-24, 23:33   
0
UP DOWN

Posty: 53
Sk±d: polodnie
Nie da³o mi to spokoju, te 500 obr/min na tabliczce znamionowej i postanowi³em sprawdziæ to inaczej montuj±c licznik rowerowy do ³opat. Na ostatnim - 4 biegu wysz³o mi 66 km/h co po przeliczeniach da³o 778,48 obr/min. Maj±c 2 takie wentylatory to daje razem ok. 1500 obr/min.

Mo¿e jeszcze kto¶ wypowiedzia³by siê na temat monta¿u takich wiatraków. Jak opcjonalni by tu je wykorzystaæ.

Nie krêpowaæ siê :D
 

KK 
Wys³any: 2014-11-24, 23:36   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Ewentualnie mocniejszy nawiew, ale bez filtrów.
_________________

 
 

pauel007 
Wys³any: 2014-11-24, 23:43   
0
UP DOWN

Posty: 53
Sk±d: polodnie
a co z wszelakiej ma¶ci syfami z powietrza?
 

KK 
Wys³any: 2014-11-25, 00:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Nic, wlec± i polec± na lakier, przyklej± siê i bêdziesz musia³ drzeæ wszystko i polerowaæ.

Sam widzisz, ¿e nawiew to tylko z filtrami, które st³umi± ten wiatrak. No, ale zawsze to lepsze nic nic. Lepiej to ni¿ wrota uchylaæ.
_________________

 
 

pauel007 
Wys³any: 2014-11-25, 13:05   
0
UP DOWN

Posty: 53
Sk±d: polodnie
Ok, to w takim razie jaki by³by dobry wentylator aby u góry przy suficie wykonaæ filtr którym zosta³oby przefiltrowane powietrze wt³oczane do gara¿u?. Znalaz³oby siê co¶ na 230v?,
 

pawel 
Wys³any: 2014-11-25, 19:48   
0
UP DOWN

Posty: 67
dla mnie ten patent z wpychaniem powietrza do pomieszczenia i otwieraniem drzwi, to pora¿ka...

je¶li ju¿ ma byæ jeden wentylator to wyci±g i wentylator antywybuchowy, który niestety kosztuje ok.1500

http://lakierowanko.info/...ight=wentylacja
 

KK 
Wys³any: 2014-11-25, 21:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Nikt nikomu nie mówi, aby drzwi uchylaæ, zrób ramkê przymykan± z filtrem i ju¿ masz uj¶cie z pomieszczenia.
Uzasadnij czemu lepszy jest wyci±g, ci±gn±cy syfy zewsz±d?
_________________

 
 

pawel 
Wys³any: 2014-11-26, 16:52   
0
UP DOWN

Posty: 67
je¶li jest nawiew to musi byæ i odpowiednie odprowadzenie i powietrze nawiewane musi p³yn±æ w jedn±strone,
i w³a¶nie poto wyci±gi umieszczone w pod³odze, niewiem gdzie taka ramk przymykana z filtrem o której piszesz mia³a by byæ?.

To co pisze acidhouse w wypowiedzi http://lakierowanko.info/...ight=wentylacja przemawia do mnie najlepiej:
''Opad py³u powinien wynosiæ ok 20 cm na sekunde - to conajmniej wiec wentylacja górna jest irracjonalna, py³ powinien byc zasysany w dó³ a nie wysysany w góre (lubicie ten ¶mieszny bia³awy osad na powierzchni?)"

Moim zdaniem ³atwiejsze jest zrobienie dostêpu powietrza z filtrem i wyci±ganie odkurzu.
Wt³aczanie powietrza do pomieszczenia robi±cego wiatr i zawirowania a potem to co pisa³e¶:

"Nic, wlec± i polec± na lakier, przyklej± siê i bêdziesz musia³ drzeæ wszystko i polerowaæ".
 

pauel007 
Wys³any: 2014-11-26, 17:48   
0
UP DOWN

Posty: 53
Sk±d: polodnie
pawel masz na my¶li jaki¶ wolny otwór w pomieszczeniu na którym bêdzie znajdowa³ siê filtr, a wyci±g bêdzie pobiera³ powietrze w³a¶nie z tego otworu razem z odkurzem na zewn±trz?
 

pawel 
Wys³any: 2014-11-26, 19:43   
0
UP DOWN

Posty: 67
po jednej stronie pomieszczenia, u góry, otwór zakryty np. firank±, tak by mog³o wpadaæ do pomieszczenia tylko czyste powietrze,
a po drugiej stronie pomieszczenia drugi otwór, na dole, z wentylatorem wyci±gaj±cym brudne powietrze z na zewn±trz.

My¶lê ¿e to alternatywne rozwi±zanie, mam podobnie zrobione u siebie, niestety z ma³ym b³êdem;
wyci±g jest trochê za wysoko i do wysoko¶ci ok. 50 cm od pod³ogi, zbiera siê ten "¶mieszny bia³awy osad" o którym pisze acidhouse.
 

KK 
Wys³any: 2014-11-26, 20:27   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
No dobra to jakie polecasz filtry na doj¶cie ¶wie¿ego powietrza, aby by³y w stanie zatrzymaæ syf ze ¶wie¿ego powietrza?

Przy nawiewie, za wentylator mo¿emy wpi±æ ogrzewanie. Jak Ty masz ogrzewanie rozwi±zane przy wyci±gu?
_________________

 
 

pawel 
Wys³any: 2014-11-26, 20:48   
0
UP DOWN

Posty: 67
Filtr zastêpuje firank± o bardzo drobnych oczkach,

niestety ogrzewania nie mam, nagrzewam kaloryferami ju¿ po aplikacji.

Trochê to uci±¿liwe, jestem uzale¿niony od pogody.
 

KK 
Wys³any: 2014-11-26, 20:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Firanka :)
Poka¿ ta pomieszczenie do lakierowania.
_________________

 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2014-11-26, 22:45   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
pawel napisa³/a:
Filtr zastêpuje firank± o bardzo drobnych oczkach,

Jak firanka to mo¿e ju¿ lepiej rajstopy, byle nie kabaretki. :x:
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

piotrekpiotrek
Wys³any: 2014-11-26, 22:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 71
Hejka. Moim zdaniem je¶li ma byæ albo nawiew albo wyci±g to tylko i wy³±cznie nawiew. Jak wszyscy wiedz± w kabinie ma panowaæ nadci¶nienie czyli krótko mówi±c ilo¶æ wentylator nadmuchowy ma wt³aczaæ powietrze do ¶rodka, do tego najlepiej nadaj± siê wentylatory promieniowe. Ja w swojej kabinie mam nadmuch sufitem i wyci±g w pod³odze (krata). Z tego co wiem wentylator nadmuchowy ma u mnie troszkê wiêksz± wydajno¶æ ni¿ wentylator wyci±gowy (kabina saico) gdy kabina jest za³±czona to drzwi wjazdowych nie jestem w stanie zamkn±æ. Mam dwóch znajomych którzy równie¿ maj± kabiny i obydwaj bez wentylatorów wyci±gowych za to z wentylatorami nadmuchowymi (jedna to te¿ saico a druga to w miare profesjonalna samoróbka) i by³em i w jednej i w drugiej podczas lakierowania, efektywno¶æ usuwania mg³y lakierniczej patrz±c na przys³owiowe "oko" praktycznie nie ró¿ni³a siê od mojej kabiny. Pawe³ ¿adne zawirowania powietrza nie powstaj± poniewa¿ Powietrze wt³aczane jest z du¿± si³± sufitem gdzie podmuch zostaje st³umiony filtrami sufitowymi a uj¶cie powietrza ( odp³yw w pod³odze) bez wentylatora powoduje ¿e w kabinie stwarza siê nadci¶nienie i ¿adnego podmuchu nie czuæ. To tak jak by¶ wzi±³ butelkê plastikow± i zrobi³ w jej spodniej czê¶ci otwór o ¶rednicy 8mm potem wrzuæ tam kilka papierków i ustaw j± w poziomie, dmuchaj ile masz si³ przez otwór od korka a papierki nie bêd± fruwaæ pomimo ¿e przep³yw powietrza jest. Takie samo do¶wiadczenie mo¿esz zrobiæ wpuszczaj±c do butelki dym papierosowy, nie bêdzie widaæ wiêkszego zawirowania a dym zostanie z butelki usuniêty. Tak to dzia³a. Natomiast je¶li zastosuje siê tylko turbinê wyci±gow± to bêdzie ona zasysa³a z pomieszczenia powietrze które bêdzie wpada³o do niego wszelkimi mo¿liwymi szczelinami przez co zostanie wymuszony ruch powietrza który poderwie ca³y py³ kurz itp jaki znajduje siê w pomieszczeniu, poza tym podci¶nienie jest nie korzystne dla zdrowia cz³owieka.
Moim zdaniem je¶li ma byæ nadmuch lub wyci±g to tylko i wy³±cznie nadmuch i zgadzam siê tutaj z koleg± KK.
Pozdrawiam
 

KK 
Wys³any: 2014-11-27, 00:26   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Bardzo ³adnie opisane :)

@piotrekpiotrek czy nawiew(nadci¶nienie) mo¿e byæ zastosowane na jednej z bocznych ¶cian? Np 3/4 ¶ciany to by³by nawiew(kratka z filtrami)?
_________________

 
 

piotrekpiotrek
Wys³any: 2014-11-27, 08:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 71
Hmm.. dobre pytanie, te¿ o tym my¶la³em gdy sta³em przed dylematem czy budowaæ kabinê samemu czy kupiæ. Widzia³em kabinê która nawiew mia³a sufitem a wyci±g na ¶cianie ale w innej konfiguracji ju¿ nie. Ale tak sobie teraz my¶lê... na pewno nie mia³o by to takiej sprawno¶ci dzia³ania jak nawiew sufitem ale je¶li nie ma innej mo¿liwo¶ci to my¶lê ¿e takie rozwi±zanie zawsze bêdzie lepsze ni¿ brak nawiewu. Drobinki lakieru s± ciê¿sze od powietrza i opadaj± samoczynnie wiêc najprostsza kabina ma nadmuch gór± i wyci±g do³em ze wzglêdu na sprawno¶æ, ³atwiej jest "pomóc" tym drobinkom opa¶æ ni¿ przepchaæ je w bok... tak mi siê wydaje... Ale z drugiej strony widzia³em tak jak pisa³em wcze¶niej kabinê w której nadmuch by³ sufitem a wyci±g w ¶cianie i to zdawa³o egzamin a zrobienie podwójnego sufitu tzn. podwieszanego to nie jest jaka¶ bardzo kosztowna i pracoch³onna rzecz.
 

pawel 
Wys³any: 2014-11-27, 21:14   
0
UP DOWN

Posty: 67
Dziêki Piotrek, Twój post jest super, da³ mi wiele do my¶lenia,
zastanawiam siê teraz jak taki nadmuch najlepiej zrobiæ ...

Ten boczny nawiew, o którym piszesz KK powoduje du¿e ilo¶ci brudów w lakierze
i kupê dodatkowej pracy.
 

piotrekpiotrek
Wys³any: 2014-11-27, 23:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 71
Dziêkujê za mi³e s³owo. Wiesz tak sobie my¶lê bo rozumiem ¿e ma byæ to niskobud¿etowa wentylacja, mo¿e zrób sobie podwójny sufit tzn stela¿ ze zwyk³ego kontownika z uchwytami do ¶ciany lub podwie¶ go, doprowad¼ do sufitu rurê plastikow± o jakiej¶ du¿ej ¶rednicy z dolotem z innego pomieszczenia lub z dworku i oczywi¶cie wentylator. Na suficie na przygotowan± ju¿ rzadk± kratê mo¿na po³o¿yæ np. .... hm.. siatkê ogrodzeniow± i przymocowaæ j± do stelarza? tylko jak±¶ z drobniejszymi oczkami no i na ni± filtry sufitowe. o ile masz troszkê miejsca w gara¿u wyci±g mo¿na za³atwiæ np..hm.. nie wiem mo¿e rurami które bêd± u³o¿one wzd³u¿ pomieszczania w styku ¶ciany bocznej z pod³og±? Mo¿na ponacinaæ w nich otwory i wyprowadziæ na zewn±trz. Podstawa to wydajny wentylator nadmuchowy. problem tylko z ogrzewaniem w zimê... ewentualnie mo¿na kupiæ zwyk³y piec na olej opa³owy z promieniowym wentylatorem nadmuchowym i nadmuchem pieca zasiliæ nadmuch z sufitu tylko wtedy ju¿ rura plastikowa nie zda chyba egzaminu lepiej metalowa lub wygiêty z blachy kana³ albo drewniany z p³yty sklejki..
Mam nadziejê ¿e nie zostanê zmieszany z b³otem za te moje 5 minut fantazji:) Podkre¶lam ¿e wymy¶li³em to na poczekaniu i nie mam zielonego pojêcia jak to mo¿e funkcjonowaæ ale my¶lê ¿e jako¶ na pewno i na pewno koszt realizacji takiego "projektu heh:)" bêdzie nie za wysoki.
My¶lê jednak ¿e dla uzyskania odpowiedniego efektu pracy oraz utrzymania czysto¶ci i zdrowia w dobrej kondycji kabina nad któr± my¶la³ kto¶ kto zna siê na tym kilka razy lepiej ni¿ ja jest nie zast±piona i ja wybra³em tak± opcjê.
Pozdrawiam i powodzenia ¿yczê:)
 

KK 
Wys³any: 2014-11-28, 00:09   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Na kupno kabiny i monta¿ oraz jakie¶ zezwolenia pewnie 100 ty¶ nie starczy?

Zim± jaki jest koszt utrzymania kabiny w Twoim przypadku?
_________________

 
 

piotrekpiotrek
Wys³any: 2014-11-28, 09:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 71
Ciê¿ko mi powiedzieæ poniewa¿ kabinê mam dopiero od wrze¶nia, jestem z niej bardzo zadowolony i z dnia na dzieñ gdy robi siê coraz ch³odniej tylko utwierdzam siê w tym ¿e dobrze zrobi³em kupuj±c j± i cieszê siê ¿e ju¿ nie muszê siê bardziej mordowaæ ni¿ lakierowaæ. No i ten komfort kiedy wstaje rano i czuje siê ¶wietnie:)
Wracaj±c do kosztów mo¿emy porozmawiaæ na ten temat jeszcze raz w przysz³ym roku oko³o czerwca, wtedy na pewno powiem co¶ wiêcej.
Pozdrawiam.
 

KK 
Wys³any: 2014-11-28, 18:21   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
No tak, ale przecie¿ ON musia³e¶ zakupiæ, i w ci±gu jednego miesi±ca wlaæ. Tak¿e nie wiem co tutaj liczyæ. Pr±d mo¿na pomin±æ na t± chwilê, paliwo mnie interesuje.

Kabina super sprawa, tylko przerób by siê jeszcze przyda³ :)
_________________

 
 

piotrekpiotrek
Wys³any: 2014-11-29, 00:00   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 71
No dobrze kolego tak wiêc zmotywowa³e¶ mnie dzi¶ i postanowi³em mniej wiêcej obliczyæ ile to wysz³o w przeci±gu pa¼dziernika:] Policzy³em mniej wiêcej godziny z licznika i zmierzy³em miark± paliwo. Z moich obliczeñ wysz³o oko³o 10 litrów na godzinê ale podkre¶lam jest to ¶rednie przybli¿one zu¿ycie o ile nie pomyli³em siê co do stanu licznika na pocz±tku miesi±ca. W tym miesi±cu wychodzi³o by w sumie podobnie ale za to w tym miesi±cu rzadziej suszy³em w wysokiej temperaturze. Ale zobaczymy jak to bêdzie gdy zima ju¿ zawita na dobre.
 

KK 
Wys³any: 2014-11-29, 01:17   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Dziêkujê za odpowied¼.
_________________

 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi