Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 13:12   Lakierowanie ca³ego auta.
0
UP DOWN

Posty: 25
Witam, kupi³em lakier akrylowy 3L firmy Hecker, do tego utwardzacz oraz rozpuszczalnik oraz podk³ad akrylowy koloru szarego firmy Novol.

Chce polakierowaæ ca³e auto (równie¿ jego wnêtrze). W aucie musia³em wstawiaæ miejscami now± blachê, bo star± praktycznie rdza zjad³a. Mam teraz pytanie jakie czynno¶ci nale¿y wykonaæ przy nak³adaniu lakieru. Jak do tej pory dowiedzia³em siê, ¿e:

1. Na wspawan± blachê nak³adam podk³ad rekatywny czekam minute i nak³adam podk³ad akrylowy czyli ten szary firmy Novol

2. Jak wyschnie to k³adê szpachel uni plus z Univolu na te miejsca gdzie mia³em wspawana blachê (choc nie jest to konieczne jesli miejsca te sa niewidoczne ). Czekam a¿ to wyschnie i szlifuje te miejsca.

3. Nastepnie nak³adam na ca³e auto podk³ad akrylowy czyli ten szary... czekam a¿ to wyschnie...nastêpnie ca³e auto trzeba zmatowiæ...

4. Nak³adam lakier akrylowy...

Do nak³adania podk³adu akrylowego korzystam z pisteletu o grubosci dyszy .... natomiast do nak³adania lakieru korzystam z pistoletu o grubo¶ci dyszy ? No w³asnie jakiej grubo¶ci powinny miec dysze pistoletów?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.
 

przemo1972 
Wys³any: 2008-11-09, 13:31   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Masz napisane na puszkach z produktem... :sciana:
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 14:04   
0
UP DOWN

Posty: 25
Nie mam tego napisane, poniewa¿ lakier nie jest w oryginalnych puszkach. Poza tym czy mozesz mi powiedziec czy kolejnosc czynnosci jakie bede wykonywal jest poprawna ? Pozdrawiam.
 

jacklack 
Wys³any: 2008-11-09, 14:09   Re: Lakierowanie ca³ego auta.
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
Do nak³adania podk³adu akrylowego korzystam z pisteletu o grubosci dyszy .... natomiast do nak³adania lakieru korzystam z pistoletu o grubo¶ci dyszy ? No w³asnie jakiej grubo¶ci powinny miec dysze pistoletów?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.[/quote]

Do podk³adu dysza 1,4-1,6
Do lakieru zalecana jest dysza 1,3-1,4
 
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-09, 14:14   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
POdk³ad akrylowy mieszasz jak jest napisane na puszce A JEST NAPISANE bo robi³em Novolem, nie pamietam juz 4:1 albo 5:1,jak masz nieoryginalna puszke z podk³adem to mozesz zrobic 4:1-nic sie nie stanie. Malujesz nim dysz± 1.8, 2.0 , lub 1.6
Lakier akrylowy Heckera jest mieszany 2:1 czyli na litre lakieru wchodzi pó³ litra utwardzacza. Malujesz nim dysz± 1.3 lub 1.4.

Podk³adu nie MATOWISZ tylko SZLIFUJESZ. On juz jest matowy...ma by g³adki jak dupa niemowlêcia bez dziurek i bez rysek i bez poprzedzieranych rantów do blachy zw³aszcza.
_________________
Bart
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 14:25   
0
UP DOWN

Posty: 25
mebArth - dziekuje za odpowiedz :) W nieoryginalnej puszce mam jedynie lakier, natomiast podk³ad akrylowy firmy Novol kupowa³em normalnie w sklepie wiêc opis na nim jest. Mówisz, ¿e podk³ad
Cytat:
mozesz zrobic 4:1-nic sie nie stanie
. Chcia³em zapytaæ z czym mam go dorobiæ w takiej propocji ? Do tej pory my¶la³em, ¿e ten podk³ad akrylowy nak³ada siê bez rozcieñczania z niczym, prosto na auto. Z góry dziekuje za odpowiedz i prosze o wyrozumia³o¶æ je¶li stwierdzisz, ¿e moje pytania s± g³upie, ale na temat lakierowania jest kompletnie zielony i dopiero zaczynam sie rozpoznawaæ w temacie. Z tego powodu zadaje pytania o ka¿dy szczegó³. Pozdrawiam.
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-09, 14:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Nie... POdk³ad mieszasz z utwardzaczem (proporcje napisane) i doewasz rozcienczalnika do podk³adu (moze byc do lakieru bazowego - oba sa wolne) Jak nie dodasz rozcienczalnika to ci nic nie przeleci przez pistolet bo bedzie KIT.
_________________
Bart
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 15:07   
0
UP DOWN

Posty: 25
Dzieki za pomoc mebArth :) A moglby¶ sie wypowiedzieæ czy czynno¶ci opisane w pierwszym po¶cie tematu przeze mnie jakie nale¿y przeprowadziæ podczas lakierowania s± prawid³owe i w dobrej kolejno¶ci ? Masz mo¿e jakie¶ w³asne uwagi b±d¼ spostrze¿ania, o których powienienem wiedzieæ ?
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-09, 15:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Nie uzywa³em nigdy podl³adu reaktywnego wiec nie powiem ci wiele na temat. Robi³em tak ze, gola blache traktowalem tarcz± winylowa (sciera wszystko do bia³ej blachy) i od razu podk³ad akrylowy. potem kit podk³ad i farba. Niech sie inny ktos wypowie co do reaktywnego epoxy itd....
Moge ci pomóc od czasu jak dasz podk³ad akrylowy i co dalej. Jak cos to melduj :)

pzdr
_________________
Bart
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 15:23   
0
UP DOWN

Posty: 25
Rozumiem mebArth . Jak ju¿ nalo¿e podk³ad akrylowy to w dalszej kolejno¶ci musze go zeszlifowaæ ( jak pisa³e¶ w ktorym¶ z postów ), jakiej grubo¶ci papieru najlepiej u¿yæ ? Jak juz zeszlifuje ca³y podk³ad to od razu mogê nakladaæ lakier akrylowy czy jeszcze przed tym musze co¶ zrobic ? Pozdrawiam.
 

Ryba 
Wys³any: 2008-11-09, 15:30   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Je¶li reaktywny jest z Novola to nak³adasz 1 b±d¼ 2 warstwy co 5-10 min. W praktyce jednak (temperatura) ja czekam a¿ reaktywny ca³kowicie doschnie - stanie siê matowy. Przed na³o¿eniem akrylowego producent piszae, aby odczekaæ 15 min. Tutaj równie¿ niezbêdne jest aby reaktywny by³ ca³kowicie matowy - wyschniêty bo akrylowy nie bêdzie w stanie go pokryæ.
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 15:48   
0
UP DOWN

Posty: 25
Ryba czyli ten punkt:

Na wspawan± blachê nak³adam podk³ad rekatywny czekam minute i nak³adam podk³ad akrylowy czyli ten szary firmy Novol

Nie jest do konca poprawny. Nalezy odczekaæ a¿ podk³ad reaktywny wyschnie, na³o¿yæ go jeszcze raz, znowu poczekaæ a¿ wyschnie i dopiero wtedy daæ podk³ad ten akrylowy tak ?

Z gory dziekuje za odpowiedz :)
 

jacklack 
Wys³any: 2008-11-09, 16:21   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
Podk³ad reaktywny musi byæ suchy.. w tedy mo¿na na niego na³o¿yæ jakikolwiek podk³ad czy to akrylowy czy epoxydowy :)
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 16:24   
0
UP DOWN

Posty: 25
Rozumiem dziêki za odpowied¼ :)
 

siwy_1981 
Wys³any: 2008-11-09, 20:07   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
Je¿eli na samochód nak³adasz podk³ad akrylowy to musisz zmatowiæ stary lakier bo podk³ad nie bêdzie mia³ przyczepno¶ci i po pewnym czasie odejdzie.

1. Na wspawan± blachê nak³adam podk³ad rekatywny czekam minute i nak³adam podk³ad akrylowy czyli ten szary firmy Novol

2. Jak wyschnie to k³adê szpachel uni plus z Univolu na te miejsca gdzie mia³em wspawana blachê (choc nie jest to konieczne jesli miejsca te sa niewidoczne ). Czekam a¿ to wyschnie i szlifuje te miejsca.

3. Zmatowiæ stary lakier na elementach które bêdziesz naprawia³ (lakierowa³)

4. Nastepnie nak³adam na ca³e auto podk³ad akrylowy (lub elementy które bêdziesz naprawia³) czyli ten szary... czekam a¿ to wyschnie...nastêpnie ca³e auto trzeba zmatowiæ...

5. Nak³adam lakier akrylowy...
 

baqo 
Wys³any: 2008-11-09, 20:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kup sobie jeszcze epoxyd :idea: :spoko:
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 22:45   
0
UP DOWN

Posty: 25
Dzieki siwy_1981 za odpowiedz w temacie :) Moze to dziwne ale nie pomy¶la³em o tym zupe³nie.

Baqo a po co mam kupowaæ jeszcze epoxyd ?
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-09, 23:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
choya1986 napisa³/a:
Rozumiem mebArth . Jak ju¿ nalo¿e podk³ad akrylowy to w dalszej kolejno¶ci musze go zeszlifowaæ ( jak pisa³e¶ w ktorym¶ z postów ), jakiej grubo¶ci papieru najlepiej u¿yæ ? Jak juz zeszlifuje ca³y podk³ad to od razu mogê nakladaæ lakier akrylowy czy jeszcze przed tym musze co¶ zrobic ? Pozdrawiam.


Szifujesz podk³±d 600 lub 800 na mokro lub 400 maszynk± na sucho (mowa o przygotówce pod AKRYL) , potem jak masz dziureczki to je delikatnie zalepisz szpachl± (dobrze by by³o wykonczeniówka) Szlifujesz te fleki - pasuje na klocku bo na rêce to wychodz± ³aty p omalowaniu ze widac gdzie by³a dziurka)...Potem ca³osc dmuchasz, przemywasz zmywaczem do silikonu (polecam BOLL bo sie ³adnie wgryza w podklad i zmywa WSZYSTKO, zw³aszcza odbite ³apska z przenoszenia elemntów itp)) potem przecierasz scieraczka antystayczn± zeby zdjac paprochy ze szmatki która przemywa³es i malowanko.

A jescze co do szlifowania podk³adu... ja uzywam 400 na sucho na maszynce + 800 poprawka na mokro pod akryl (pod per³e 1200 )

Jakbym mia³ materai³ odpowiedni to bym tylko na sucho 600 robi³. No ale.... Jak to Polska - jestesmy w dupie z technologi±.
_________________
Bart
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 23:25   
0
UP DOWN

Posty: 25
mebArth kilka pytañ do Twojego ostatniego posta.

Cytat:
potem jak masz dziureczki to je delikatnie zalepisz szpachl± (dobrze by by³o wykonczeniówka)


Rozumie ¿e szpachel uni plus z Univolu nie bêdzie do tego dobra tak ? Trzeba zastosowaæ szapchel wykoñczeniow± tak ? Je¶li tak to czy taka szpachel jest w sprzeda¿y firmy Univol ?


Cytat:
Szlifujesz te fleki - pasuje na klocku bo na rêce to wychodz± ³aty p omalowaniu ze widac gdzie by³a dziurka)...


Fleki czyli te miejsca gdzie by³y dziurki, które uzupe³ni³em szpachla wykoñczeniow± tak ?
"Na klocku" oznacza, ¿e mam papier ¶cierny mieæ owiniêty na jakim¶ klocku drewnianym tak?

Dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam.
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-09, 23:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Szpachel UNI Novola bedzie dobra... CHodzi mi o dziurki ktore ci pozosta³y po obróbce szapchli i je zala³es podk³adem. Jak szlifniesz podk³ad to pod swiat³o widac czasem dziurrki (zawsze s±) i to nie jest zalezne od szpachli tylo od wykonczenia czyli od Ciebie.
SZpachlówka wykonczeniowa jest SUPER poniewaz zatyka dziurki i rysy i ³adnie sie szlifuje 240 na sucho co zapobiega SIADANIU (odciecia w miejscach gdzie jest ³aczenie ³aty szpachli a starego lakieru). SZpachla wykonczeniowa jest bardzo drobnoziarnista...wykonczeniówka to sie praktycznie LEJE ze szpachelki i sie pieknie obrabia lekkim papierkiem (240, 360 na sucho)

Edit:
KLOCEK... Najlepiej korkowy. Owijasz papier nim i masz pewnosc ze powierzchnia jest równa po szlifie. Zreszta poszukaj na allusie korków, klocków hebli itp. J akiedys zrovi³êm sam klocka...z awymiar przycia³em kawa³ek drzewa, oszlifowa³em go ³adnei 120 papierkiem rzeby nie k³ó³ w reke, podklei³em kawa³ek filcu (moze byc wysciólka do buta) butaprenem i takim sposobem za 1z³ mia³em klocek TAKI JAK CHCIA£EM na wymiar a nie jakie maja w sklepie.
Prosze sie nie smiac tylko pomyslec. Kawa³ek deszczó³ki deko filcu deko butaprenu i kloc jak talala :)
Tak zaraz ktos powie ze SA W SKLEPIE... a jak ja potzrebuje na wymiar np jakies gowniane zyki? Wyciecia jak w KIA dostawczym drzwi? WYgibasy jak w Hondzie civic USA dzwi dó³? Powodzenia bez gotowego kloca.
_________________
Bart
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 23:50   
0
UP DOWN

Posty: 25
Rozumiem czyli musze taka szpachel wykoñczeniowa te¿ sobie kupiæ :) dziêki za pomoc mebArth. A sam lakier rozumiem, ¿e nak³ada sie tyle razy dopóki nie pokryje szarego podk³adu tak ? Pozdrawiam.
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-09, 23:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
TEORETYCZNIE lakier powinien wykryc na 2x.
PRAKTYCZNIE kryje na 2, 3 lub 4x az zaleje podk³ad nie bedzie przeswitów i ranty dolane. ZÓ³ty zaleje za 5 razem, czerwony za 3cim razem a bia³y za 2gim razem...zalenie od firmy i rozcienczenia.
Co do szpachli wykonczeniowej - dobrze j± miec. Jak sam anazwa wskazuje s³uzy to wykonczenia powierzchni po szpachlowaniu UNi lub ALU lub FIBER. £adnie sie obrabia drobnym papierem.
Jesli malujesz akrylem to robisz 1 warstwe na pó³ wylewke, pauza 10 minut, dyuga warstwe na wylewke na gotowo..pauza 15 miunit i patrzysz czy sie ni eleje i czy nie swiec± ranty i nie ma przeswitów. Jesli sa to pauzujesz 10 minut jescze wylewasz 3 wartwe i powinno byc. Jasli lakier nie kryje to robisz d³uzsze pauzy miedzy warstwami bo sie pop³acze element :) czyli sie zleje :D
_________________
Bart
  
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-09, 23:59   
0
UP DOWN

Posty: 25
ok mebArth serdecznie dziêkujê za pomoc... w razie problemów bêde pisa³ na bie¿±co...a gdyby ich nie by³o to pochwalê sie swoja pierwsza robota ;) pozdrawiam
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-10, 00:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Pisz smia³o...jak ne ja to ktos inny ci pomoze. O problemach tez pisz - postaramy sie zapobiec nastepnym :D
_________________
Bart
 
 

siwy_1981 
Wys³any: 2008-11-10, 09:59   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
Ciekawe jakiej serii masz akryl. Powinna byæ karteczka czy jest to HS Serie 275 czy 257. Je¿eli jest to 257 to robisz nim jak standartowym akrylem czyli 2-3 warstwy i rozabiasz w zale¿no¶ci od utwardzacza jaki dosta³e¶ w stosunku 2:1 je¿eli utw. to Permacron® MS Express Härter 3333 lub Permacron® MS Express Härter 3344 kurz i w tym przypadku dolewasz 5-10% rozpuchy. Natomiast je¿eli dosta³e¶ utwardzacz Permasolid® HS Härter 3310 lub Permasolid® HS Härter 3309 kurz to mieszasz go z akrylem w stosunku 3:1. Oczywi¶cie 3 czêsci to akryl a jedna to otwardzacz. W tym przypadku dolewasz ok 15-20% rozpuszczalnika.
Jest jeszcze mo¿liwo¶æ ¿e dosta³e¶ system 275. Robi siê nim podobnie co klarem typu VHS czyli aplikacja na 1,5 warstwy. Tutaj mieszasz z utwardzaczem w proporcji 3:1 i dodajesz 15% rozpuchy.
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-10, 12:15   
0
UP DOWN

Posty: 25
Ok mebArth - dzieki :) . Witam siwy_1981 je¶li chodzi o sam lakier to mam go w nieoryginalnej puszce i jakiej serii on by³ to ju¿ raczej nie bêdê mia³ mo¿liwo¶ci siê dowiedzieæ, ale by³ on rozrobiony w proporcji 2:1. Dodatkowo dosta³em taki plastikowy pojemniczek, a na nim od wewnêtrznej czêsci s± narysowane miarki dla ró¿nych proporcji jest miêdzyinnymi dla proporcji 2:1. Osoba, która mi to sprzeda³a obja¶ni³a mi, ¿e mam zmieszaæ lakier z utwardzaczem dok³adnie w takiej proporcji jak wynika to z tego plastikowego pojemniczka. Czyli najpierw wlewam do niego lakier do pewnej kreski, pó¼niej tak kreska ma taki ostry skok do góry do kolejnego poziomu, do którego muszê uzupe³niæ w pojemniku utawdzacz, a pó¼niej s± pionowe kreski ( ka¿da jest przeznaczona w zale¿no¶ci od tego ilu procentowy jest rozcienczalnik), moj rozpuszczalnik jest 10%, i do odpowiedniej pionowej kreski mam dolaæ rozpuszczalnik. Tak przygotowany lakier mam wlaæ do pojemnika z pistoletem. Na 3L lakieru gdzie¶ okolo 250 ml rozpuszczalnika zu¿yje.

Wiesz o jakim pojemniku plastikowym mówie ? Czy jest w porzadku to co opisa³em powy¿ej?

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-11-10, 17:47 ]
Po wszystkich wypowiedziach postanowi³em zebraæ wszystko razem:

1. Na wspawan± blachê nak³adam podk³ad rekatywny i czekam a¿ do jego wyschniêcia (czas schniêcia zale¿y od temperatury otoczenia przy 20ºC oko³o 2 godzin i nak³adam w ten drug± warstwê i znów czekam, a¿ wyschnie), nastêpnie nak³adam podk³ad akrylowy czyli ten szary firmy Novol na podk³ad reaktywny i czekam do wyschniêcia. Na podk³ad reaktywny nie mo¿na k³a¶æ bezpo¶rednio szpachlówki, ani nie wolno go szlifowaæ. Podk³ad reaktywny dobiera siê w proporcji 1:1 z utwardzaczem do podk³adu reaktywnego( wagowo 100:80 ). Niezbêdne jest aby podk³ad reaktywny by³ ca³kowicie matowy – wyschniêty, bo inaczej podk³ad akrylowy nie bêdzie w stanie go pokryæ.

2. Jak wyschnie to k³adê szpachel uni plus z Univolu na te miejsca gdzie mia³em wspawan± blachê. Czekam a¿ to wyschnie i szlifuje te miejsca. Proporcje mieszania szpachlówki 100czêsci wagowych, utwardzacz 2 -3 czê¶ci wagowe. Po zmieszaniu czas przydatno¶ci szpachlówki od 4-6 min w temperaturze 20 stopni.

3. Zmatowiæ stary lakier, bo inaczej nowy lakier bêdzie odchodzi³ po jakim¶ czasie z auta.

4. Nastêpnie nak³adam na ca³e auto podk³ad czyli ten szary...Podk³ad nale¿y dorobiæ w proporcji 4:1 z utwardzaczem i dodaæ trochê rozpuszczalnika (objêto¶ciowo 10%) , aby w ogóle przelecia³o przez pistolet. ... Zalecana grubo¶æ dyszy 1.8, 2.0, 1.6 (zwykle 1.6) Czekam a¿ to wyschnie...nastêpnie ca³e auto trzeba zeszlifowaæ. Szlifujê podk³ad 400 maszynk± na sucho, potem poprawk± 800 na mokro. Jak szlifniesz podk³ad to pod ¶wiat³o widaæ czasem dziurki (zawsze s±) i to nie jest zale¿ne od szpachli tylko od wykoñczenia czyli od Ciebie. Potem jak masz dziureczki to je delikatnie zalepiasz szpachl± wykoñczeniow±. Wykoñczeniówka to siê praktycznie LEJE ze szpachelki i siê piêknie obrabia lekkim papierkiem (240) Szlifujê te fleki (dziurki) najlepiej na klocku z korka ( lub zwyk³ym drewnianym ),bo na rêce to wychodz± ³aty i po malowaniu widaæ gdzie by³a dziurka). Szpachlówka z utwardzaczem dorabiana w proporcji 100czêsci wagowych, utwardzacz 2 -3 czê¶ci wagowe. Szpachlówka wykoñczeniowa jest SUPER poniewa¿ ³adnie siê szlifuje 240 na sucho co zapobiega SIADANIU (odciêcia w miejscach gdzie jest ³±czenie ³aty szpachli a starego lakieru). Potem ca³o¶æ dmuchasz, przemywasz zmywaczem do silikonu (polecam Novol bo siê ³adnie wgryza w podk³ad i zmywa WSZYSTKO, zw³aszcza odbite ³apska z przenoszenia elementów itp.) Potem przecierasz ¶ciereczk± antystatyczn± ¿eby zdj±æ paprochy ze szmatki któr± przemywa³e¶ i pozostaje malowanko.

5. Nak³adam lakier akrylowy...Mieszanie lakieru utwardzacza i rozpuszczalnika zgodnie z proporcjami na plastikowym pojemniku. Wa¿na jest kolejno¶æ dodawania sk³adników: lakier, nastêpnie utwardzacz, a na koñcu rozpuszczalnik. Nigdy w odwrotnej kolejno¶ci. Zalecana grubo¶æ dyszy 1.3 lub 1.4.

Potrzebne materia³y:

Podk³ad akrylowy koloru szarego firmy Novol 2L
Podk³ad reaktywny firmy Novol
Szpachla Uni Novol Plus
Szpachla wykoñczeniowa FINISH Novol
Zmywacz do usuwania silikonu Novol
Utwardzacz do podk³adu akrylowego H5520
Utwardzacz do podk³adu reaktywnego H5910
Rozcieñczalnik do wyrobów akrylowych standard THIN 850
¦cierka antystatyczna


MAM PYTANIE co znaczy dobraæ wagowo np. 100:80 to znaczy ¿e na 100gram podk³adu nale¿y u¿ywæ 80 gram utwardzacza ?

Pozdrawiam.
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-10, 21:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Cytat:
MAM PYTANIE co znaczy dobraæ wagowo np. 100:80 to znaczy ¿e na 100gram podk³adu nale¿y u¿ywæ 80 gram utwardzacza ?
Na 1litre wódki trzeba 800 ml soku do przepicia ;) Moze tak ci to wyt³umacze.
Dobrze myslisz...nie boli cie rêka od cytowania? :) To co piszesz jest OK wszystko. Masz tak zrobic jak napisa³es a bedzie cacy.
_________________
Bart
 
 

baqo 
Wys³any: 2008-11-10, 22:04   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
choya1986 napisa³/a:
dobraæ wagowo np. 100:80
mebArth napisa³/a:
1litre wódki trzeba 800 ml
ale trzeba siê trzymaæ albo wagowo albo objêto¶ciowo . 800ml np.podk³adu wa¿y wiêcej ni¿ 800g. jak jest przewa¿nie objêto¶ciowo 2:1 ,to nie koniecznie 100 do 200g.
mebArth napisa³/a:
Na 1litre wódki trzeba 800 ml soku do przepicia
ja tam na litra liczê dwie g³owy i ze dwa soki,tak ¿eby by³o rano czego siê napiæ. :D
 
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-10, 22:12   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
@baq Nie sadze zeby kolega mia³ wagê..wiec na 1000ml trzeba 800ml utwardzacza.
_________________
Bart
 
 

baqo 
Wys³any: 2008-11-10, 22:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
choya1986 napisa³/a:
co znaczy dobraæ wagowo np. 100:80
powinien lepiej to sprawdziæ.napisa³ wagowo :?:
 
 

kazzik_yo 
Wys³any: 2008-11-10, 23:08   
0
UP DOWN


Pomóg³: 1 raz
Posty: 49
Sk±d: Minsk Mazowiecki
choya1986 napisa³/a:


MAM PYTANIE co znaczy dobraæ wagowo np. 100:80 to znaczy ¿e na 100gram podk³adu nale¿y u¿ywæ 80 gram utwardzacza ?



wagowo to znaczy wg wagi. jak napisales na 100 czesci podkladu dajesz 80 czesci utwrdzacza. tylko nie sadze zebys mial to robic wagowo bo kto ma taka dokladna wage??
zeby dzielic proporcje wagowo jest napisane zazwyczaj na szpachlach ale nie zwracaj na to uwagi bo to sie robi raczej na oko :cool:
jak masz jakies pytania odnosnie tych produktow ktore Ci sprzedano to wal smialo bo w mojej mieszalni akurat sprzedaje produkty novola i lakiery SH.
 

jacklack 
Wys³any: 2008-11-11, 00:54   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
kazzik_yo napisa³/a:
choya1986 napisa³/a:


MAM PYTANIE co znaczy dobraæ wagowo np. 100:80 to znaczy ¿e na 100gram podk³adu nale¿y u¿ywæ 80 gram utwardzacza ?



wagowo to znaczy wg wagi. jak napisales na 100 czesci podkladu dajesz 80 czesci utwrdzacza. tylko nie sadze zebys mial to robic wagowo bo kto ma taka dokladna wage??
zeby dzielic proporcje wagowo jest napisane zazwyczaj na szpachlach ale nie zwracaj na to uwagi bo to sie robi raczej na oko :cool:
jak masz jakies pytania odnosnie tych produktow ktore Ci sprzedano to wal smialo bo w mojej mieszalni akurat sprzedaje produkty novola i lakiery SH.



No tak± dok³adn± wage ma ka¿dy posiadacz mieszalni :)
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-11, 11:08   
0
UP DOWN

Posty: 25
dziêki mebArth za odpowied¼. Zrobiê wszystko wg Twoich wskazówek. :) TO pytanie o "dobraæ wagowo" wynika z tego, i¿ wzi±³em i czyta³em dokumentacjê techniczn± poszczególnych produktów i w³asnie tam jest napisane dobraæ wagowo, tak jak mówi kazzik_yo.


kazzik_yo je¶li u¿ywasz tych produktów to mam pytanie ile mnie wyniesie kupno tych produktów Novola ? Nie za bardzo te¿ orientujê siê w jakiej ilo¶ci powinienem je kupiæ ?

Zdajê sobie sprawê, ¿e ilo¶æ szpachli zale¿y od tego ile mam dziur do szpachlowania, ale tak mniej wiêcej chocia¿ orientacyjnie chcia³em zapytaæ ile wychodzi szpachli przeciêtnie na auto.

W moim aucie GOLF 1 wstawia³em:
- nowe progi
- kawa³kiem pas tylni
- blachê b³otników musia³em wyci±æ i wstawiæ now± z ty³u z ka¿dej ze stron
- w baga¿niku w kole zapasowym do¶æ du¿a dziura
- w baga¿niku kilka mniejszych dziur ¶rednica tak okolo 5cm
- troszke blachy przy pod³odze

Mo¿e po tym opisie kto¶ bêdzie w stanie oceniæ ile potrzeba na to materia³ów ?

Potrzebne materia³y:

Podk³ad akrylowy koloru szarego firmy Novol 2L
Podk³ad reaktywny firmy Novol
Szpachla Uni Novol Plus
Szpachla wykoñczeniowa FINISH Novol
Zmywacz do usuwania silikonu Novol
Utwardzacz do podk³adu akrylowego H5520
Utwardzacz do podk³adu reaktywnego H5910
Rozcieñczalnik do wyrobów akrylowych standard THIN 850

Druga sprawa to auto bêdzie lakierowane w domowym zaciszu, jakie kroki nale¿y podj±æ, aby by³o jak najmniej py³u który osi±dzie na lakierze ? Wiem, ¿e trzeba posprz±taæ, ale przecie¿ jak siê malujê to i tak py³ jest wszêdzie- mam racjê ?

Co zrobiæ gdy zobaczê na nowym lakierze jakie¶ py³ki kurz i tym podobne ?
 

jacklack 
Wys³any: 2008-11-11, 11:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
choya1986 napisa³/a:
Co zrobiæ gdy zobaczê na nowym lakierze jakie¶ py³ki kurz i tym podobne ?


Trzeba taki py³ek zeszlifowaæ papierem ¶ciernym 2000 na mokro i wypolerowaæ past± polersk± np;G3 ,G6,G10 Farecla na mokro...lub zeszlifowaæ papierem ¶ciernym 1500 i poprawiæ trizack(3000) na maszynce oscylacyjnej na sucho i wypolerowaæ pastami na sucho np.Fastkad 3M-bia³y korek i mleczko dla wykoñczenia niebieski korek
 
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-11, 11:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Co do py³u w DOMOWYM ZACISZU - POdwiesic folie na sufit, dzien wczesniej WSZYSTKO odmuchac czyli sciany sufit itd, na drugi dzien przed wjazdem zlac sciany i podloge i wjazd i mala. Dzien wczesniej dmuchac zeby py³ przez noc osiad³ i smieciuchy.
Co do GDY ZOBACZE PY£KI.... Jesli podczas lakierowania siadzie DUZY smiec mozesz go wyj±c pincet± lub odwrócon± stron± tasmy maskujacej. Jelsi si±dzie syf na koniec malowania to da sie to spolerowac. Zak³adam ze i tak nie "z³apiesz" wszystkich smieci wiec napewno czeka cie polerowanie czyli 2000 na mokro szlif i pasta na maszynie. Zak³adam ze nie masz maszyny wiec mozna to zrobic wiertark± z gabka z przejsciówka na gwint gabki taki jak na szlifierce k±towej.

Co do golfa - TAK SIE NIE DA POWIEDZIEC ile Ci potrzeba materia³ów. Dawaj foty. To tak ja mia³em kiedys telefon ze ktos przerysowa³ drzwi...to mysle zalepie i mala...auto przyjezdza a okazuje sie ze z drzwi jest BANAN i nie wiem czy punkty pomoga. Ale mia³a byc RYSKA :D
A jescze co do ILOSCi... napewno musisz kupic puszke szpachli puszke podk³adu po 1M papieru..jak masz maszynke to po 3 kr±zki kazdej grubosci itd.

pzdr
_________________
Bart
 
 

gola 
Wys³any: 2008-11-11, 12:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
kazzik_yo napisa³/a:
...bo kto ma taka dokladna wage??
zeby dzielic proporcje wagowo jest napisane zazwyczaj na szpachlach ale nie zwracaj na to uwagi bo to sie robi raczej na oko :cool:


jezeli ty tak na oko lakiery tez dobierasz no to szczescia zycze.
Masz mieszalnie i wagi nie masz,czy jak ze sie o to pytasz?
Stosunek w gr to nie to samo co ml.

Np. podklad Dupont LE2004,ktory mozesz mieszac rowniez w stosunku 5:1,to jak to wedlug ciebie wychodzi? 100gr podkladu i 20 utwardzacza?

W technicznych jest ze na 100gr podkladu,13gr utwardzacza.
Owszem na 100 gramach duzej roznicy nie ma ale na 3000gr i owszem jest,pozatym sprobuj tak z lakierem bezbarwnym,to zobaczysz co sie stanie z biegiem czasu z tym lakierem na samochodzie.
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-11, 13:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
@ gola ok...ale jak kupuje np podk³ad Novola 1LITR to dostaje 250ml utwardzacza. Wiec jak to wychodzi wagowo wg Ciebie? Miesza sie wg miarki (linijki) lub wg kubka a nie na wadze. Zreszta nawet na puszcze jest napisane w ml proporcje a nie wagowo.
_________________
Bart
 
 

choya1986
Wys³any: 2008-11-11, 15:17   
0
UP DOWN

Posty: 25
a co oznacza"po 1M papieru" w Twojej wypowiedzi:

Cytat:
napewno musisz kupic puszke szpachli puszke podk³adu po 1M papieru


Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-11-11, 15:18 ]
Jak kszta³tuj± siê ceny materia³ów, które musze kupiæ ? Powiedzmy puszka szpachli czy litr którego¶ z preparatów ?
 

baqo 
Wys³any: 2008-11-11, 15:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
choya1986 napisa³/a:
1M papieru
jeden metr :D
 
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-11, 17:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
baqo napisa³/a:
choya1986 napisa³/a:
1M papieru
jeden metr :D
No a po co mu 5 metrów czy rolka jak tego nie zuzyje? Do kibla zeby wisia³? Skoro pisze o JEDNYM aucie to sie mówi o jednym aucie a nie o masowej produkcji.

[ Dodano: 2008-11-11, 17:28 ]
choya1986 napisa³/a:
a co oznacza"po 1M papieru" w Twojej wypowiedzi:

Cytat:
napewno musisz kupic puszke szpachli puszke podk³adu po 1M papieru


Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-11-11, 15:18 ]
Jak kszta³tuj± siê ceny materia³ów, które musze kupiæ ? Powiedzmy puszka szpachli czy litr którego¶ z preparatów ?


Allegro city tam masz cennik. Szukaj szpachli profix, Novol, Carsystem.
Podk³±dy Novol, Profix,goldcar
To sa przyk³±dy z nizszej pó³ki.

Jelsi masz duzo $ to materia³y DuPont, Standox, Sikkens i SPies Hecker ale masz zaebista jakosc i gwarancje jesli oczywiscie roboty nie zepsujesz.
_________________
Bart
 
 

gola 
Wys³any: 2008-11-11, 18:12   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
mebArth napisa³/a:
@ gola ok...ale jak kupuje np podk³ad Novola 1LITR to dostaje 250ml utwardzacza. Wiec jak to wychodzi wagowo wg Ciebie? Miesza sie wg miarki (linijki) lub wg kubka a nie na wadze. Zreszta nawet na puszcze jest napisane w ml proporcje a nie wagowo.


nie powiem ci jak jest z novolem bo nie robie shitem ;) ,kazda szanujaca sie firma podaje proporcje w ml i w gr,a ze novol nie podaje,widocznie nie sa szanujaca sie firma,nie wiem.
W kazdym razie ojetosc w mililitrach i waga to nie te same proporcje,i jezeli pisze na puszce 2:1 to nie mozesz pomieszac 200 gr lakieru np i 100 gr utwardzacza,bo to nie to samo.
 

kazzik_yo 
Wys³any: 2008-11-11, 18:18   
0
UP DOWN


Pomóg³: 1 raz
Posty: 49
Sk±d: Minsk Mazowiecki
Cytat:
jezeli ty tak na oko lakiery tez dobierasz no to szczescia zycze.
Masz mieszalnie i wagi nie masz,czy jak ze sie o to pytasz?


a czy ja powiedzialem ze nie mam wagi?? mam jedna swoja, druga wspolpracownika i jedna zawsze musi byc zapasowa!! a mowilem ze nie kazdy ma wage bo chodzilo mi o lakiernikow, bo to oni uzywaja te produkty przeciez. i nie rozmawiamy tu o LE2004 tylko o podkladzie novola ktory jest mieszany objetosciowo wiec nie odchodz nam od tematu i sie nie czepiaj szczegolow.

choya1986 napisa³/a:
Jak kszta³tuj± siê ceny materia³ów, które musze kupiæ ?

ceny moge podac z mojej mieszalni ale wiadomo ze ceny sa rozne w zaleznosci tez od regiony. a jestem z minska mazowieckiego.
szpachla novol uni - 29zl
szpachla novol finish 1700g - 35zl (ale mozesz spokojnie kupic mniejsze opakowanie)
zmywacz do usuwania silikonu - 11zl
rozcienczalnik - 20zl
podkladu novola jakos specjalnie nie sprzedajemy a jesli moge cos zaproponaowac to tani i dobry jest golda - 34zl
podklad reaktywny z tego co pamietam cos ponad 60zl

Cytat:
Druga sprawa to auto bêdzie lakierowane w domowym zaciszu

tak jak koledzy wczesniej napisali dobrze posprzataj, to podstawa. zderzaki maluj oddzielnie bo z nich leci najwiecej syfu.
maske maluj w pionie wtedy wpadnie mniej syfow.
i po mojemu to powinno wygladac tak:
nagrzewasz w pomieszczeniu, malujesz pierwsza warstwe, otwierasz drzwi zeby caly odkurz wylecial, zamykasz drzwi zeby sie znow nagralo itd
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-11, 18:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
@gola od kiedy novol to shit? To jest jeden z lepszych produktów polskich. To pokaz mi puszke w takim razie gdzie sa GRAMY pokazane a nie ml. OK? ogólnie nie ma sprecyzowanych litrów czi kiogramów tylko cyferki 100:50 czy 100:20. Czekam na WZÓR w gramach. Na linijkach tez nie ma gramów czy ml tylko sa podzia³ki i kreski w % Nie czepiaj sie bo kazdy wie o co chodzi.
_________________
Bart
 
 

zed
Wys³any: 2008-11-11, 18:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 7 razy
Posty: 328
w novolu lakier bezbarwny miesza sie np 2;1 to wagowo tez jest 2;1 ale podklad np ms 4;1 to wagowo nie jest 100;25 tylko na 100 podkladu 16 utw
_________________
Inteligentni ludzie s± czêsto zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spêdzaæ czas z idiotami
 

gola 
Wys³any: 2008-11-11, 19:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
mebArth napisa³/a:
@gola od kiedy novol to shit? To jest jeden z lepszych produktów polskich. To pokaz mi puszke w takim razie gdzie sa GRAMY pokazane a nie ml. OK? ogólnie nie ma sprecyzowanych litrów czi kiogramów tylko cyferki 100:50 czy 100:20. Czekam na WZÓR w gramach. Na linijkach tez nie ma gramów czy ml tylko sa podzia³ki i kreski w % Nie czepiaj sie bo kazdy wie o co chodzi.


przyklad,puszka podkladu DP LE2007 np.,sa sprecyzowane tylko nie w shit-cie made in NOVOL.
Skoro novol jest znakomita firma to pokarz mi chciaz jednego producenta samochodow ktory uzywa jego produktow?,nie znajdziesz bo ich nie ma.

Patrzylem teraz na karty techniczne podkladow novola i tam tez podaja stosunek wagowy.
 

mebArth 
Wys³any: 2008-11-11, 19:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
JA NIE MÓWIE ZE ZNAKOMOITA... nie zdziwiaj! tez robie na DP i na tym i na tamtym. poda³em suchy przyk³ad byle jaki bo taki mi sie nasun±³ na mysl.
A co do producentów aut - pamietasz PPG? Fiat na tym jecha³ a teraz juz nie ma PPG i do czego mam sie odniesc z kolorem? Przynjamniej PPG wchodzi³ na fiatach w miare jako tako..
_________________
Bart
 
 

gola 
Wys³any: 2008-11-11, 19:08   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
mebArth napisa³/a:
pamietasz PPG? Fiat na tym jecha³ a teraz juz nie ma PPG i do czego mam sie odniesc z kolorem? Przynjamniej PPG wchodzi³ na fiatach w miare jako tako..


ppg jest i ma sie dobrze,moze u ciebie nie ma.Niedaleko mojej pracy wybudowali nie tak dawno dzial badan technicznych ;)
 

kazzik_yo 
Wys³any: 2008-11-11, 21:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 1 raz
Posty: 49
Sk±d: Minsk Mazowiecki
widze ze kolega @gola jest najmadrzejszy na tym forum i usilnie brobuje kazdemu dogrysc.
nie wiem tylko do czega darzy bo akurat w tym temacie kolega pytal tylko o pomoc w jego pracach
 

Ryba 
Wys³any: 2008-11-11, 21:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Ja uwa¿am, ¿e materia³y Novola s± OK. Jade na nich od pocz±tku do koñca i jestem zadowolny. Ale ja mam inny system dzia³ania ni¿ "normalni" lakiernicy.
 
 

jacklack 
Wys³any: 2008-11-11, 21:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
Ryba napisa³/a:
Ja uwa¿am, ¿e materia³y Novola s± OK. Jade na nich od pocz±tku do koñca i jestem zadowolny. Ale ja mam inny system dzia³ania ni¿ "normalni" lakiernicy.


No to mo¿e siê podzielisz wiedz± na temat swojego innego systemu dzia³ania ;)
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group