Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
rafal21
Wys³any: 2014-09-07, 19:36   
0
UP DOWN

Posty: 5
? ;)
 

rafal21
Wys³any: 2014-09-08, 19:27   
0
UP DOWN

Posty: 5
mam pytanie czy na baranka mozna dac szpachle albo go wyszliwac pozniej podklad akrylowy i lakier wczesniej na gola blache byl epoksyd i pozniej szpachla
 

yoyo08
Wys³any: 2014-09-08, 22:44   
0
UP DOWN

Posty: 11
panowie krótka pi³ka. pacjent to astra g ,przedni zderzak ,problem w tym ¿e jest to tak licho pomalowane jakby kto¶ na pierwotnie czerwony nie zmatowiony zderzak pomalowa³ zielonym metalikiem ,a¿ w k±cikach ró¿nych przebija sie czerwony bo zielony lakier odpryskuje.. czy bêdzie to najlepiej i najszybciej zedrzeæ ? mniemam ¿e mam drzeæ do koñca ¿eby nie odwaliæ lipy :)
 

diablo74 
Wys³any: 2014-09-08, 23:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 7 razy
Posty: 600
yoyo08 napisa³/a:
najlepiej i najszybciej zedrzeæ ?

najlepiej to papierem ¶ciernym
 

yoyo08
Wys³any: 2014-09-09, 15:44   
0
UP DOWN

Posty: 11
wow... niedorobiony nie jestem.. pytam czy lepiej rêcznie czy maszyn± ,¿ebym czasem czego¶ nie uszkodzi³. zaczynam przygode z lakiernictwem dopiero :)
 

max2014 
Wys³any: 2014-09-09, 17:09   
0
UP DOWN


Pomóg³: 2 razy
Posty: 170
yoyo08 napisa³/a:
panowie krótka pi³ka. pacjent to astra g ,przedni zderzak ,problem w tym ¿e jest to tak licho pomalowane jakby kto¶ na pierwotnie czerwony nie zmatowiony zderzak pomalowa³ zielonym metalikiem ,a¿ w k±cikach ró¿nych przebija sie czerwony bo zielony lakier odpryskuje.. czy bêdzie to najlepiej i najszybciej zedrzeæ ? mniemam ¿e mam drzeæ do koñca ¿eby nie odwaliæ lipy :)



Witaj we¼ maszynê papier 120 i do plastiku drzyj
bêdziesz mia³ pewno¶æ ze siê nic nie powa¿y :spoko:
potem papier 180 na to podk³ad na plastik i akrylowy
nastêpnie 320 na maszynê ca³o¶æ i na koniec 800 na wodê
i ju¿ pozdro :cool:
 

kalbi 
Wys³any: 2014-09-09, 22:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
max2014 napisa³/a:
yoyo08 napisa³/a:
panowie krótka pi³ka. pacjent to astra g ,przedni zderzak ,problem w tym ¿e jest to tak licho pomalowane jakby kto¶ na pierwotnie czerwony nie zmatowiony zderzak pomalowa³ zielonym metalikiem ,a¿ w k±cikach ró¿nych przebija sie czerwony bo zielony lakier odpryskuje.. czy bêdzie to najlepiej i najszybciej zedrzeæ ? mniemam ¿e mam drzeæ do koñca ¿eby nie odwaliæ lipy :)



Witaj we¼ maszynê papier 120 i do plastiku drzyj
bêdziesz mia³ pewno¶æ ze siê nic nie powa¿y :spoko:
potem papier 180 na to podk³ad na plastik i akrylowy
nastêpnie 320 na maszynê ca³o¶æ i na koniec 800 na wodê
i ju¿ pozdro :cool:


180 pod podk³ad to zdecydowanie za gruby papier. Jak ju¿ to 120/180/240/360
_________________

 
 

Dj Darecki
Wys³any: 2014-09-10, 15:09   
0
UP DOWN

Posty: 95
Witam
Panowie mo¿e kto¶ mi powiedzieæ jaki sk³adniki wchodz± na kolor LM3A z baz PPG ?
 

yoyo08
Wys³any: 2014-09-10, 18:11   
0
UP DOWN

Posty: 11
Dziêki za odpowied¼! o takie co¶ mi chodzi³o :ok:
 

mrozu
Wys³any: 2014-09-11, 19:00   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 138
ile bazy na b³otnik leon 1 kolor lb7z baza lechler
 

espana
Wys³any: 2014-09-15, 16:45   
0
UP DOWN

Posty: 1
Witam

Malowalem dzisiaj drzwi stalowe garazowe - lakier matowy poliuretan.Mam takie pomieszczenie, ze pyyyli sie strasznie i boki drzwi sa gladkie , ale srodek chropowaty , naniosl sie tam py³ i zaschlo. i pytanie mam , czy moge teraz drzwi papierem sciernym przelecieæ ? , jakim ?

laak.jpg
Plik ¶ci±gniêto 88 raz(y) 40.91 KB

 

KK 
Wys³any: 2014-09-15, 21:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Robi³e¶ najpierw ¶rodek potem boki drzwi?
Nie dolewa³e¶ na ¶rodku i masz pasy mokro suche...
_________________

 
 

mrozu
Wys³any: 2014-09-15, 22:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 138
Polerowanie lakieru jakie muszê kupiæ pady do pasty g3 i mleczka polerskiego boll
 

yoyo08
Wys³any: 2014-09-20, 19:53   
0
UP DOWN

Posty: 11
Panowie.. Dzi¶ pierwszy raz lakierowa³em swoim prowizorycznym sprzêtem (butla 50l i pistolet z mrówki za 50z³) I lakierowa³em ramê od skutera. oczywi¶cie ³adnie oczy¶ci³em ,zmatowi³em ,odt³u¶ci³em i przyszed³ czas na podk³ad.. u¿ywam podk³adu novola 5+1 taki w fioletowej puszce. rozrowi³em w takich ilo¶ciach z utwardzaczem jak zalecano i na "oko" tzn po konsystencji dolewa³em rozcieñczalnika akrylowego. i nie wiem co jest ¿e w niektórych miejscach jest ³adnie a¿ mo¿na powiedzieæ w po³ysk a w niektórych tak chropowaty jest ten podk³ad ale ³adnie siê trzyma. Mo¿e za szybko w tych miejscach macha³em pistoletem lub ¼le doda³em rozcieñczalnika? jak my¶licie? to moje pierwsze malowanko ,dysza pistoletu to 1.4 jakby co :) pozdr.
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-20, 20:15   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Hmm jak nie jest g³adko a jest kaszowato to zapewne nie dola³e¶ podk³adu. Zapewne u¿ywa³e¶ novol economy, fioletowa pucha. Nieraz zdarza³o mi siê pracowaæ na tym podk³adzie i wylewa³ siê bardzo dobrze, kiedy¶ pistoletem z dysz± 1.4 chyba speedway. Zdjêcia by du¿o wnios³y o co Ci chodzi. Stawiam ¿e nie dola³e¶, wiêc musisz bardzo ostro zjechaæ ten podk³ad ¿eby nie zostawi³ dziurek, papier na sucho 180-240, przed kolejnym podk³adem bym poprawi³ 320. Sprawd¼ 240 jak te miejsca id± , bo chyba ten podk³ad do¶æ szybko schodzi, tylko mi zapycha³ papier.
 

yoyo08
Wys³any: 2014-09-20, 20:29   
0
UP DOWN

Posty: 11
Wiesz to znajomy chcia³ ¿eby by³o matowo i to jemu malowa³em t± rame i chcia³ tylko ¿eby w podk³adzie by³a. tak¿e ten temat szlifowania mnie nie dotyczy ;) ale pytam poniewa¿ chyba kupie jaki¶ b³otnik stary i bêdê szlifowa³ sztuke lakierowania a nie chce pope³niæ tego b³êdu drugi raz :) jutro z rana pstryknê zdjêcie i wstawie. pozdr
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-20, 20:43   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Podk³ad jak doschnie to i tak bêdzie matowy, tylko s± 3 ró¿ne roz³o¿enia (kasza, g³adko albo taka gruba struktura) , Pistolem z dysz± 1.4 wylewa³em na "g³adko" lekki szlif i by³o ok, teraz zakupi³em pistolet auarita za 80z³ z dysz± 2.0 , i jest bardzo grubo, robiê mokre warstwy , ro¼cieñczam wedle zaleceñ producenta, staram siê bardzo cienko , a wychodzi gruba skóra, któr± trzeba mocno drzeæ. To raczej kwestia przyzwyczajenia i sprzêtu. Jak nie jest za cienko i po szlifie bêdzie g³adka powierzchnia bez ¿adnych ma³ych dziurek , to po korektach je¶li bêd± potrzebne, drugi raz podk³ad i wtedy "malunek". Mo¿na powiedzieæ ¿e jestem amatorem , zmierzaj±cym w dobrym kierunku, ale mo¿e w jaki¶ sposób Ciê w prowadzam w b³±d. Ale chyba na tyle sobie radzê :spoko:
 

Talar
Wys³any: 2014-09-20, 20:55   
0
UP DOWN

Posty: 9
Jakim papierem szlifowaæ podk³ad epoksydowy?

Znajomy poleci³ mi na miejsca spawane to znaczy tam gdzie by³a tzw. ingerencja w nadwozie na go³± blachê daæ Novol Protect 360, a nastêpnie szpachla i podk³ad akrylowy, co my¶licie?

Czy mogê po³o¿yæ lakier bezbarwny na lakier akrylowy i czy on co¶ da? Chodzi o ochronê na ryski i tak dalej, z tego co wiem bezbarwny chroni przed UV.

Jaki pistolet polecacie dla amatora, nie za drogi?

W jaki sposób czy¶cicie pistolety? To znaczy jak± technik±, co robicie? :D

Z góry dziêki za odpowiedzi.
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-20, 21:14   
+1
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Talar napisa³/a:
Jakim papierem szlifowaæ podk³ad epoksydowy?

Znajomy poleci³ mi na miejsca spawane to znaczy tam gdzie by³a tzw. ingerencja w nadwozie na go³± blachê daæ Novol Protect 360, a nastêpnie szpachla i podk³ad akrylowy, co my¶licie?

Czy mogê po³o¿yæ lakier bezbarwny na lakier akrylowy i czy on co¶ da? Chodzi o ochronê na ryski i tak dalej, z tego co wiem bezbarwny chroni przed UV.

Jaki pistolet polecacie dla amatora, nie za drogi?

W jaki sposób czy¶cicie pistolety? To znaczy jak± technik±, co robicie? :D

Z góry dziêki za odpowiedzi.


Ad1. Na puszce masz informacjê , albo w karcie technicznej, na wiêkszo¶ci podk³adów epoxydowych mo¿na nak³adaæ szpachle bez szlifowania do 12h. Powinno byæ ok, ja zacz±³em butle fertanu i nawet na go³± blachê go dajê, mam nadziejê ¿e jako¶ to zabezpiecza przed rdz± :spoko: .

Ad2. Raczej nie powinno nic siê dziaæ, my k³adli¶my na akryl bez podk³adu bazê, a lakier bezbarwny jest wyrobem akrylowym wiêc powinno byæ ok, pewnie zaraz kto¶ napiszê ¿e lepiej daæ ¶wie¿± bazê i na to klar. Raczej powinien "wzmocniæ akryl" , ale jak to jest w praktyce? Nie mam do¶wiadczenia w tym temacie.

Ad3. Zale¿y czy chcesz pistolet na "jeden raz" czy chcesz d³u¿ej w tym siedzieæ. Jakie elementy masz do lakierowania ? Jaki kompresor dok³adny model albo rzeczywista wydajno¶æ na wydmuchu by siê przyda³a.

Ad4. Mam uciête denko od bañki od nitra , pêdzel do "malowania" taki jaki¶ w±ski + zestaw wyciorów do czyszczenia pistoletów. Wlewam nitro w zbiornik, przep³ukujê bez wê¿a (góra , dó³ pistolet rêka, tak z 3x przelewam nitrem). Wtedy rozkrêcam pistolety po ka¿dym zabiegu i czyszczê dok³adnie (nie wa¿ne czy to sata czy chiñczyk). Odkrêcam rozpylacz, dyszê materia³ow± i ig³ê , wszystko pêdzlem albo wyciorkami lecê i nie zauwa¿y³em problemów z natryskiem :) . Na koniec biorê dmuchawkê i przedmuchujê do suchego ka¿dy element. Kubek te¿ pêdzlem i na konieæ rêcznik papierowy z biedry xD
 

SamSobieSzefem
Wys³any: 2014-09-20, 21:54   
0
UP DOWN


Posty: 154
mariuszcwa napisa³/a:
Talar napisa³/a:
Jakim papierem szlifowaæ podk³ad epoksydowy?

Znajomy poleci³ mi na miejsca spawane to znaczy tam gdzie by³a tzw. ingerencja w nadwozie na go³± blachê daæ Novol Protect 360, a nastêpnie szpachla i podk³ad akrylowy, co my¶licie?

Czy mogê po³o¿yæ lakier bezbarwny na lakier akrylowy i czy on co¶ da? Chodzi o ochronê na ryski i tak dalej, z tego co wiem bezbarwny chroni przed UV.

Jaki pistolet polecacie dla amatora, nie za drogi?

W jaki sposób czy¶cicie pistolety? To znaczy jak± technik±, co robicie? :D

Z góry dziêki za odpowiedzi.


Ad1. Na puszce masz informacjê , albo w karcie technicznej, na wiêkszo¶ci podk³adów epoxydowych mo¿na nak³adaæ szpachle bez szlifowania do 12h. Powinno byæ ok, ja zacz±³em butle fertanu i nawet na go³± blachê go dajê, mam nadziejê ¿e jako¶ to zabezpiecza przed rdz± :spoko: .

Ad2. Raczej nie powinno nic siê dziaæ, my k³adli¶my na akryl bez podk³adu bazê, a lakier bezbarwny jest wyrobem akrylowym wiêc powinno byæ ok, pewnie zaraz kto¶ napiszê ¿e lepiej daæ ¶wie¿± bazê i na to klar. Raczej powinien "wzmocniæ akryl" , ale jak to jest w praktyce? Nie mam do¶wiadczenia w tym temacie.

Ad3. Zale¿y czy chcesz pistolet na "jeden raz" czy chcesz d³u¿ej w tym siedzieæ. Jakie elementy masz do lakierowania ? Jaki kompresor dok³adny model albo rzeczywista wydajno¶æ na wydmuchu by siê przyda³a.

Ad4. Mam uciête denko od bañki od nitra , pêdzel do "malowania" taki jaki¶ w±ski + zestaw wyciorów do czyszczenia pistoletów. Wlewam nitro w zbiornik, przep³ukujê bez wê¿a (góra , dó³ pistolet rêka, tak z 3x przelewam nitrem). Wtedy rozkrêcam pistolety po ka¿dym zabiegu i czyszczê dok³adnie (nie wa¿ne czy to sata czy chiñczyk). Odkrêcam rozpylacz, dyszê materia³ow± i ig³ê , wszystko pêdzlem albo wyciorkami lecê i nie zauwa¿y³em problemów z natryskiem :) . Na koniec biorê dmuchawkê i przedmuchujê do suchego ka¿dy element. Kubek te¿ pêdzlem i na konieæ rêcznik papierowy z biedry xD



przy rozkrêcaniu guna pamiêtamy o wcisnietym spuscie podczas rozkrêcania i skrêcania
:cool:
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-20, 21:59   
+1
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Ajæ , umknê³a jedna z najwa¿niejszych spraw. Zawsze wciskam spust, niezale¿nie czy wykrêcam najpierw ig³ê czy dyszê. Przepraszam za pominiêcie powa¿nej kwestii :/
 

Talar
Wys³any: 2014-09-20, 22:34   
0
UP DOWN

Posty: 9
mariuszcwa napisa³/a:

Ad2. Raczej nie powinno nic siê dziaæ, my k³adli¶my na akryl bez podk³adu bazê, a lakier bezbarwny jest wyrobem akrylowym wiêc powinno byæ ok, pewnie zaraz kto¶ napiszê ¿e lepiej daæ ¶wie¿± bazê i na to klar. Raczej powinien "wzmocniæ akryl" , ale jak to jest w praktyce? Nie mam do¶wiadczenia w tym temacie.


Trochê nie rozumiem, odpowied¼ by³a do pytania odno¶nie bezbarwnego na akryl, tak? W ka¿dym razie lakier akrylowy mo¿na nazwaæ baz± w przeno¶ni, ale akryl a lakier bazowy to ca³kiem innego, tak? Akrylowy jest dwu sk³adnikowy, a baza chyba jedno. No i jest matowa, i mo¿na j± ³atwo zetrzeæ. A na akryl z tego co wiem nie muszê k³a¶æ bezbarwnego, ma ju¿ po³ysk, pytanie by³o o lakier, nie podk³ad.


mariuszcwa napisa³/a:

Ad3. Zale¿y czy chcesz pistolet na "jeden raz" czy chcesz d³u¿ej w tym siedzieæ. Jakie elementy masz do lakierowania ? Jaki kompresor dok³adny model albo rzeczywista wydajno¶æ na wydmuchu by siê przyda³a.


Wiadomo, ¿e najlepiej ¿eby nie by³ na jeden raz, ale nie chcê te¿ du¿o wydawaæ, bêdzie to moje pierwsze lakierowanie. Do polakierowania mam ca³ego Fiata 126pe. Kompresor wed³ug opisu ma 250l na minutê, trochê ma³o. Mam jeszcze jeden kompresor od ojca, przywióz³ mi z firmy, butla ma z 500l, silnik 7,5kW. Muszê mu zrobiæ zawór zwrotny, je¿eli zrobiê to w najbli¿szym czasie to bêdê mia³ ten kompresor do dyspozycji, sprê¿arkê ma 3 t³okow±, nie patrzy³em na tabliczki ile ma litrów na minutê, ale my¶lê, ¿e ponad 300, nie chcê przesadzaæ, ale szczerze my¶lê, ¿e wiêcej.
 

jama 
Wys³any: 2014-09-20, 23:52   
0
UP DOWN

Posty: 33
warto?

http://allegro.pl/pistole...4625652563.html
 

Dj Darecki
Wys³any: 2014-09-20, 23:55   
0
UP DOWN

Posty: 95
Loteria :)

ale cena chyba jedna z ni¿szych
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-09-21, 09:12   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
jama napisa³/a:
warto?

Raczej do³ó¿ i kup co¶ dro¿szego ,chyba ¿e jeste¶ przygotowany na dodatkowe wydatki
tj. kupno czê¶ci i zestawu naprawczego ....
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-21, 09:32   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
[quote="Talar"]
mariuszcwa napisa³/a:

Ad2. Raczej nie powinno nic siê dziaæ, my k³adli¶my na akryl bez podk³adu bazê, a lakier bezbarwny jest wyrobem akrylowym wiêc powinno byæ ok, pewnie zaraz kto¶ napiszê ¿e lepiej daæ ¶wie¿± bazê i na to klar. Raczej powinien "wzmocniæ akryl" , ale jak to jest w praktyce? Nie mam do¶wiadczenia w tym temacie.


Cytat:
Trochê nie rozumiem, odpowied¼ by³a do pytania odno¶nie bezbarwnego na akryl, tak? W ka¿dym razie lakier akrylowy mo¿na nazwaæ baz± w przeno¶ni, ale akryl a lakier bazowy to ca³kiem innego, tak? Akrylowy jest dwu sk³adnikowy, a baza chyba jedno. No i jest matowa, i mo¿na j± ³atwo zetrzeæ. A na akryl z tego co wiem nie muszê k³a¶æ bezbarwnego, ma ju¿ po³ysk, pytanie by³o o lakier, nie podk³ad.


Odpowiedz tyczy siê k³adzenia klaru bezpo¶rednio na akryl. Na moje klar dajê lepsza ochronê przed promieniami s³onecznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Raczej nie powinno siê nic wa¿yæ.


Co do pistoletów , zale¿y co dla Ciebie znaczy nie za drogi ;) . Poleci³bym Ci 3 wiod±ce marki ... ale nie chcesz "za drogo". Wiêc z tego co mia³em i mogê poleciæ to expert hvlp. Prze¿y³ du¿o, ¿yje do dzi¶, zapotrzebowanie powietrza niestety ponad 400l/min , airgunsa mi tak nie podpasowa³a jak expert, nie wiem jak siê ma tu lare dgl , podobno bardzo przyjemny gun, ale co dalej z nim to nie wiem. Na sico bronze pracujê mój znajomy zaczynaj±cy przygodê, co¶ tam malujê , ale jako¶æ pow³oki mi co¶ siê nie widzi, mo¿e to wina jego rêki nie wiem. Jonessway ja6111 do lakieru mi nie pasowa³ do podk³adu ok. Speedway hvlp posypa³ siê po 3 u¿yciach , wiêc lekko siê zrazi³em. Z reszt± to zale¿y na co trafisz. Kupi³em do szpachlu natryskowego i podk³adu pistolety auarita , na razie dzia³aj± , chocia¿ jedna od nowo¶ci ma wê¿sz± miot³ê od drugiej. Tym bardziej ¿e wê¿sz± ma ta z wiêksz± dysz± . Oczywi¶cie na tym samym materiale mówiê ;) .
 

Dj Darecki
Wys³any: 2014-09-21, 10:14   
0
UP DOWN

Posty: 95
No i szybko poszed³
http://allegro.pl/pistole...4625652563.html
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-09-21, 10:23   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Dj Darecki napisa³/a:
No i szybko poszed³

Kto¶ siê sta³ "szczê¶liwym posiadaczem" Sata .... ;)
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-21, 10:31   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Robertlodz09 napisa³/a:
Dj Darecki napisa³/a:
No i szybko poszed³

Kto¶ siê sta³ "szczê¶liwym posiadaczem" Sata .... ;)


Ciekawe czy to kto¶ z forum j± zaatakowa³ :) . Jestem ciekaw czy stan jest taki jak opisa³, czy co¶ jednak "kuleje" ;)
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-09-21, 10:36   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
mariuszcwa napisa³/a:
Jestem ciekaw czy stan jest taki jak opisa³, czy co¶ jednak "kuleje"

¯ycie poka¿e ;)
Z do¶wiadczenia wiem ¿e niska cena mo¿e okazaæ siê "pu³apk±"
oczywi¶cie je¶li kto¶ liczy siê z dodatkowymi kosztami to wszystko jest :spoko:
Kupujesz ,inwestujesz w pistolet a pó¿niej ju¿ tylko nim lakierujesz
i liczysz zarobione finanse :spoko:
 

Talar
Wys³any: 2014-09-21, 10:57   
0
UP DOWN

Posty: 9
mariuszcwa napisa³/a:

Co do pistoletów , zale¿y co dla Ciebie znaczy nie za drogi ;) . Poleci³bym Ci 3 wiod±ce marki ... ale nie chcesz "za drogo". Wiêc z tego co mia³em i mogê poleciæ to expert hvlp. Prze¿y³ du¿o, ¿yje do dzi¶, zapotrzebowanie powietrza niestety ponad 400l/min , airgunsa mi tak nie podpasowa³a jak expert, nie wiem jak siê ma tu lare dgl , podobno bardzo przyjemny gun, ale co dalej z nim to nie wiem. Na sico bronze pracujê mój znajomy zaczynaj±cy przygodê, co¶ tam malujê , ale jako¶æ pow³oki mi co¶ siê nie widzi, mo¿e to wina jego rêki nie wiem. Jonessway ja6111 do lakieru mi nie pasowa³ do podk³adu ok. Speedway hvlp posypa³ siê po 3 u¿yciach , wiêc lekko siê zrazi³em. Z reszt± to zale¿y na co trafisz. Kupi³em do szpachlu natryskowego i podk³adu pistolety auarita , na razie dzia³aj± , chocia¿ jedna od nowo¶ci ma wê¿sz± miot³ê od drugiej. Tym bardziej ¿e wê¿sz± ma ta z wiêksz± dysz± . Oczywi¶cie na tym samym materiale mówiê ;) .


Skoro polecasz to bra³bym go, ale najpierw muszê zobaczyæ jakie koszty wygenreuj± mi inne rzeczy, potrzebujê jeszcze kupiæ parê rzeczy blacharskich, lakiery i inne duperele. Bêdê mia³ jeszcze parê pytañ, ale to dopiero gdy bêdê ju¿ przystêpowa³ do lakierowania, a teraz mam pytanko o szlifierkê. Czyta³em, ¿e najlepsza do szlifowania jest pneumatyczna orbitalna. Ale czy bêdzie mi taka potrzebna? W koñcu wiêkszo¶æ rzeczy trzeba szlifowaæ rêcznie, a to ma³e autko choæ wiem, ¿e to ¿mudna praca. Mam szlifierkê Hilti, lecz jest ona na kr±¿ki 150, elektryczna i do tego wa¿y 2kg, wiêc my¶lê, ¿e z takim ciê¿arem bêdê problem szlifowaæ, bo sama z siebie bêdzie dociska³a, ale co my¶licie, mo¿na j± wykorzystaæ do pracy? Mia³a fabrycznie regulacjê obrotów, ale kupi³em u¿ywkê i ma regulacjê uszkodzon±, ustawiona jest na max.
 

jama 
Wys³any: 2014-09-21, 12:35   
0
UP DOWN

Posty: 33
Robertlodz09 napisa³/a:
mariuszcwa napisa³/a:
Jestem ciekaw czy stan jest taki jak opisa³, czy co¶ jednak "kuleje"

¯ycie poka¿e ;)
Z do¶wiadczenia wiem ¿e niska cena mo¿e okazaæ siê "pu³apk±"
oczywi¶cie je¶li kto¶ liczy siê z dodatkowymi kosztami to wszystko jest :spoko:
Kupujesz ,inwestujesz w pistolet a pó¿niej ju¿ tylko nim lakierujesz
i liczysz zarobione finanse :spoko:


no i mnie kto¶ ubieg³, a ju¿ sobie szuka³em zestawu naprawczego sata nr 55244 :D
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-21, 15:44   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Talar napisa³/a:
mariuszcwa napisa³/a:

Co do pistoletów , zale¿y co dla Ciebie znaczy nie za drogi ;) . Poleci³bym Ci 3 wiod±ce marki ... ale nie chcesz "za drogo". Wiêc z tego co mia³em i mogê poleciæ to expert hvlp. Prze¿y³ du¿o, ¿yje do dzi¶, zapotrzebowanie powietrza niestety ponad 400l/min , airgunsa mi tak nie podpasowa³a jak expert, nie wiem jak siê ma tu lare dgl , podobno bardzo przyjemny gun, ale co dalej z nim to nie wiem. Na sico bronze pracujê mój znajomy zaczynaj±cy przygodê, co¶ tam malujê , ale jako¶æ pow³oki mi co¶ siê nie widzi, mo¿e to wina jego rêki nie wiem. Jonessway ja6111 do lakieru mi nie pasowa³ do podk³adu ok. Speedway hvlp posypa³ siê po 3 u¿yciach , wiêc lekko siê zrazi³em. Z reszt± to zale¿y na co trafisz. Kupi³em do szpachlu natryskowego i podk³adu pistolety auarita , na razie dzia³aj± , chocia¿ jedna od nowo¶ci ma wê¿sz± miot³ê od drugiej. Tym bardziej ¿e wê¿sz± ma ta z wiêksz± dysz± . Oczywi¶cie na tym samym materiale mówiê ;) .


Skoro polecasz to bra³bym go, ale najpierw muszê zobaczyæ jakie koszty wygenreuj± mi inne rzeczy, potrzebujê jeszcze kupiæ parê rzeczy blacharskich, lakiery i inne duperele. Bêdê mia³ jeszcze parê pytañ, ale to dopiero gdy bêdê ju¿ przystêpowa³ do lakierowania, a teraz mam pytanko o szlifierkê. Czyta³em, ¿e najlepsza do szlifowania jest pneumatyczna orbitalna. Ale czy bêdzie mi taka potrzebna? W koñcu wiêkszo¶æ rzeczy trzeba szlifowaæ rêcznie, a to ma³e autko choæ wiem, ¿e to ¿mudna praca. Mam szlifierkê Hilti, lecz jest ona na kr±¿ki 150, elektryczna i do tego wa¿y 2kg, wiêc my¶lê, ¿e z takim ciê¿arem bêdê problem szlifowaæ, bo sama z siebie bêdzie dociska³a, ale co my¶licie, mo¿na j± wykorzystaæ do pracy? Mia³a fabrycznie regulacjê obrotów, ale kupi³em u¿ywkê i ma regulacjê uszkodzon±, ustawiona jest na max.


Przed chwil± by³em ¶wiadkiem jak predator hvlp "maluje" . Szeroko¶æ miot³y trochê mnie zdziwi³a bo jest to oko³o 30cm :shock: . Do¶æ dobrze u³o¿y³ baze xyralic , i wyla³ klar. Ja nim nie lakierowa³em a znajomy. Dó³ miot³y lekko ucieka (tak z 2cm w prawo przy samym koñcu). Co z ¿ywotno¶ci±? Nie mam pojêcia, ¶wie¿o wyci±gniêty z pude³ka. Szkoda ¿e nie dzia³a regulacja, jakby dzia³a³a to nie by³o by tak ¼le, by¶ dokupi³ sobie przek³adkê na rzep , i ju¿ by¶ zmniejszy³ si³ê docisku ;) . O pneumatycznych szlifierkach siê nie wypowiem , bo niestety nie mam mo¿liwo¶ci u¿ywania takich. Mêczê siê elektryczn± i mo¿na siê przyzwyczaiæ :)
 

Talar
Wys³any: 2014-09-21, 22:23   
0
UP DOWN

Posty: 9
Je¿eli lakier wyszed³ chropowaty to znaczy, ¿e za ma³o, za du¿o czy za du¿e ci¶nienie? W gara¿u mam piec, dobrze rozgrzeje ca³e pomieszczenie, ale mimo wszystko czy bêdzie ró¿nica miêdzy lakierowaniem dzi¶, a w zimie w mrozie? Czy piec zapewni mi warunki takie same jak w lecie? Czy mo¿e braæ siê za to przed zim±? Tak planujê, ale zobaczymy kiedy zacznie siê robiæ zimno i mróz.

Znajomy poleci³ mi stary lakier zmatowiæ, na to daæ tylko epoksyd i lakier akrylowy, czy to dobre rozwi±zanie? Czy ten epoksyd bêdê musia³ tak¿e trochê zeszlifowaæ?
 

robert147
Wys³any: 2014-09-22, 09:19   
0
UP DOWN

Posty: 108
Sk±d: Podlasie

Polakierowa³em swoje auto na foto: góra baza, dó³ baza + klar.
Srebro ma³o syfów jak to na srebrnym s³abo je widaæ.

Polerowanie chce zrobiæ po zimie aby nadaæ bardziej szklist± i jednolit± powierzchnie.

Czy polerowanie pó³ roku po lakierowaniu przyniesie taki sam efekt jak np 2 dni po?

-Je¿eli jednak muszê to polerowaæ ju¿, od jakich gradacji papieru zacz±æ. Pow³oka jest prawie taka jak mi siê wymarzy³o i bojê siê to niszczyæ.

Ogólnie mam w norze kr±¿ki na g±bce sia Velvet 1000 1500 2000 3000 oraz 3m trizaki 3000 i 6000 i zielony korek.
 

MARKOPOLOVW
Wys³any: 2014-09-22, 09:55   
0
UP DOWN

Posty: 60
Je¿eli struktura jest ok to wyjed¼ syfy z korka P2500, pó¼niej ca³o¶æ trizact 3000 i gitara :)
 

robert147
Wys³any: 2014-09-25, 10:30   
0
UP DOWN

Posty: 108
Sk±d: Podlasie
Witam
Czy bezbarwny nale¿y zawsze k³a¶æ na pó³tora , dwie warstwy ?
Czy mogê zostawiæ t± jedn± wylan± i bêdzie git ?
 

KK 
Wys³any: 2014-09-25, 22:10   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Zale¿y czy orzesz to papierem potem. Jak nie orzesz i robisz na handel to mo¿esz jedn± warstwê zostawiæ. Jak dla klienta i siebie to lepiej dawaæ odpowiedni± ilo¶æ, czyli 1,5 lub 2 warstwy dla vhs i hs.
_________________

 
 

pajton
Wys³any: 2014-09-27, 19:41   
0
UP DOWN

Posty: 71
panowie dlaczego srebra ci±gle wychodz± mi ja¶niejsze? od d³ugiego czasu borykam sie z tym problemem. Wszystkie inne kolor ok a ten srebrny ci±gle jest za jasny tzn tak by mój zawsze wychodzi taki jasny srebrny a stary zawsze bardziej wpada w ¿ó³ty. Kiedy¶ my¶la³em ¿e to wina kolorysty potem pistoletu, ze wszystkim kombinowa³em juz i rêce opadaj±. dzi¶ znowu srebrny i znowu lipa. Niby wszystko ³aqdnie wysz³o ale jednak jest taki ja¶niejszy ni¿ ten stary, stary bardziej ¿ó³tawy. Mo¿e to byæ wina klaru? Od zawsze u¿ywam exlak MS.
 

KK 
Wys³any: 2014-09-27, 20:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Zmieñ klar i spróbuj. Mo¿e na mniejszym ci¶nieniu musisz nak³adaæ baze.
_________________

 
 

pajton
Wys³any: 2014-09-27, 20:16   
0
UP DOWN

Posty: 71
Widzisz... w³a¶nie ogólnie sporo lakieruje i to ju¿ jaki¶ czas i wiecznie mam problemy z tymi srebrnymi... lakierowa³em iwat±... to samo... potem devilem... to samo, teraz mam sate 4000 hvlp i jest to samo!! odcieñ zawsze wychodzi ja¶niejszy, Próbowa³em na ni¿szym ci¶nieniu - to samo (ogólnie baze k³adê na 2 bar), próbowa³em bardziej wylewaæ baze - to samo, robi³em przepy³ki na koniec - to samo, baza niby dobrze kryje, co lepsze mam zryt± g³owê bo znajomi bior± z tej samej mieszalni i chwal± sobie... ja niewiem... rêce opadaj±, najlepsze jest to ¿e srebrny nie trafia siê tak czêsto ¿eby ten temat konkretnie przetrenowaæ. Od czego zalezy jeszcze odcieñ bazy? mo¿e o czym¶ zapomnia³em? Ewidentnie zawsze jest ten sam problem tzn np mój srebrny jest taki ¶wierzutki ja¶niutki srebrny a ten stary taki bardziej wpadaj±cy w ¿ó³æ.. co powoduje ¿e nawet przy cieniowaniu czasem klient dojrzy ró¿nice.... a swoj± drog± ma kto¶ jeszcze do¶wiadczenie je¶li chodzi o bezbarwny exlak ms?
 

Siekiera
Wys³any: 2014-09-28, 05:58   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
Exlak to nie jest dobry lakier, to najtañsze gówno be³tane w gara¿owych warunkach na ¦lasku. S± tak zrobione aby by³y ³atwe w aplikacji i na tym koñcz± siê ich zalety. Zmieñ lakier i sprawd¼ a z innych rzeczy które maj± wp³yw na kolor:
- kolor podk³adu
- ilo¶æ warstw bazy
- kolor lakieru bezbarwnego ;)
- ilo¶æ warstw lakieru bezbarwnego
 

pawel1108 
Wys³any: 2014-09-28, 09:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 960
Sk±d: Wroc³aw
Siekiera napisa³/a:
na tym koñcz± siê ich zalety

no nie szalej, jeszcze jest tani przecie¿ a to podstawowa zaleta;)
 

Siekiera
Wys³any: 2014-09-28, 10:22   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
No tak, zapomnia³em o najwiêkszej zalecie :x:
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-09-28, 14:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Jak mówi stara reklama: "Cena czyni cuda..." ;)
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-28, 20:33   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Mam pytanko, jak± pastê polersk± mi polecicie ? g3 odpada, mocne rysy zostawia akurat na tym aucie. Pacjent to w203 kod lakieru 040. Auto od 8 lat nie mia³o ¿adnej polerki ani nic, lakier zmêczony. Albo co¶ z tym klarem jest nie tak (ca³y lakierowany by³), albo pasty menzerna siê "popsu³y". Nie polerujê czêsto , a jak ju¿ polerujê to stare lakiery. Mogê przeznaczyæ na pasty 200z³. Mam prawie ca³± menzerne sf4000. My¶la³em o pastach 3m tylko z jakimi korkami wybraæ ? Potrzebujê g³ównie do zgrubnej polerki + wyprowadzenie, a na koniec mog³bym zastosowaæ menzerne. A mo¿e dokupiæ pasty menzerna te co mi brakujê , i kupiæ "oryginalne pady" ? Albo fg500 zast±piæ t± 400 ?


pajton napisa³/a:
a swoj± drog± ma kto¶ jeszcze do¶wiadczenie je¶li chodzi o bezbarwny exlak ms?


Kiedy¶ na samym pocz±tku kariery pracowa³em tym klarem, rozlewno¶æ ma ¶wietn± , po oko³o roku bardzo mocno przygas³, ³atwo siê polerujê. Lakierowa³em nim przewa¿nie ca³e pojazdy, raz tylko lakierowa³em nim zderzak ty³ , klape ty³ i b³otnik przód, i odcieñ nie pasowa³, ale w któr± stronê to nie pamiêtam. Nieraz zdarza³y siê oczka . To tyle w tym temacie.
 

pajton
Wys³any: 2014-09-28, 20:56   
0
UP DOWN

Posty: 71
dziêki Mariusz. Czyli wed³ug was mo¿liwe ¿e klar rozja¶nia mi bazê? Je¶li chodzi o polerowanie to ja robi³em kiedy¶ na 3M, najpierw lecia³em z bia³ym korkiem i dawa³em pod to troszkê wody i bia³a g±bka a potem niebieski korek politurka i czarna g±bka ju¿ bez ¿adnej wody. Efekt niez³y i nie trzeba czy¶ciæ wszystkiego jak po g3.

Dodaje fotki tego co wysz³o. Malowane oczywi¶cie to co jasniejsze.

2.jpg
b³otnik i drzwi
Plik ¶ci±gniêto 10199 raz(y) 8.47 KB

1.jpg
b³otnik i zderzak
Plik ¶ci±gniêto 10199 raz(y) 9.82 KB

 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-28, 21:10   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Hmm a jaki kolor podk³adu dawa³e¶ ? Mo¿e jednak ciemniejszy podk³ad powiniene¶ daæ ? Na zderzakach ró¿nica jest "wybaczalna" , czêsto odcieñ nie pasujê nawet w nowych autach . Kurcze tu mo¿e ¼le dobrana baza , albo posiada ona parê odcieni. Jaka¶ srebrna baza z vw by³a ciê¿ko dobieralna bo mia³a ró¿ne odcienie. Symbolu nie powiem , ale te¿ to by³o sreberko, czêsto widywane na golfach IV. Zderzak i b³otnik lecia³e¶ na "raz" czy na raty ? Co do past zastanawiam siê czy nie pozostaæ na menzernie. Tylko kupiæ odpowiednie g±bki i mo¿e bêdzie ok.
 

pajton
Wys³any: 2014-09-28, 21:29   
0
UP DOWN

Posty: 71
kolor to 92U daewoo.. :) Nie wiem czasem ju¿ nie mam si³y do tych srebrnych... Wracaj±c do bezbarwnego my¶lisz ¿e to mo¿liwe ¿eby bezbarwny zmienia³ odcieñ bazy?
Co do past, manzerny nigdy w rêkach nie mia³em. 3M super sprawa tylko cena te¿ niez³a. Osobi¶cie robiê farecl± ze wzglêdu na koszty ale gdybym mia³ wybieraæ to wolê 3M
 

mariuszcwa 
Wys³any: 2014-09-28, 21:37   
0
UP DOWN


Posty: 101
Sk±d: W±brze¼no
Wiem ¿e klar potrafi sciemniæ, zmêtniæ , b±d¼ z¿ó³ciæ lakier. Mo¿liwe, ¿e te¿ zja¶niæ. Mo¿e zacznij robiæ próby lakieru ? spróbuj np co¶ mazn±æ w czarny podk³ad w bia³y i szary, i na to na³ó¿ bazê , przy³ó¿ do elementu i porównaj. Albo kup inny "lepszy" klar wtedy zrób próbki ;) . Ja zamawiam bazy na litry z t4w , i nie robiê tego dla klientów, i zawsze co¶ wykombinujê ¿eby pasowa³o ;) . Raz jest lepiej, raz gorzej, ale zawsze "jako¶" na krechê to pasujê :)
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga